Napisane przez: Norbert Owczarek | Grudzień 2, 2012

[1 XII 2012] „Jesień w Beskidzie Małym” – Łamana Skała (929 m n.p.m.) – relacja

Kolejna wycieczka Koła Miłośników Beskidów Diablaki odbyła się w dniu 1 grudnia 2012 roku. Celem naszej wyprawy był tym razem Beskid Mały, a dokładniej zdobycie szczytów Leskowca i Łamanej Skały.

Punktualnie o godzinie 5.55, przed głównym wejściem do szkoły stawili się w komplecie wszyscy uczestnicy sobotniej wycieczki. Po kilku minutach wszyscy już siedzieliśmy w autokarze. Podróż minęła nam cichej i spokojnej atmosferze.

O godzinie 7.55 wysiedliśmy z autokaru w miejscowości Ponikiew. Po krótkiej odprawie z naszym przewodnikiem – Panem Januszem Pietrasikiem – wyruszyliśmy niebieskim szlakiem w kierunku Schroniska PTTK na Leskowcu. Szlak ze względu na ilość błota i rozlewisk wody deszczowej przypominał drogę czołgową, niż turystyczny szlak pieszy. Zresztą taki stan szlaku towarzyszył nam przez całą dzisiejszą wycieczkę. Wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza, przybywało nam także pod stopami leżącego śniegu.

Około 10.15 dotarliśmy na Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.), gdzie znajduje się Sanktuarium Górskie  w pobliżu Leskowca. Mieliśmy okazję zobaczyć tutaj kaplicę oraz stalowy krzyż poświęcony „ludziom gór”. Papież w latach swego dzieciństwa i młodości wielokrotnie wchodził na szczyt – również jako biskup. Latem pokonywał szlak piechotą, zimą jeździł tu na nartach. Po chwili zadumy wyruszyliśmy do znajdującego się nieopodal Schroniska PTTK Na Leskowcu.

Pobyt w Schronisku wykorzystaliśmy na ogrzanie się, posilenie, uzupełnienie książeczek GOT. Kiedy nabraliśmy sił, wyruszyliśmy ze schroniska o godzinie 11.30. Wędrowaliśmy czerwonym szlakiem, a naszym celem była Przełęcz Kocierska. Trasa czterogodzinnego marszu przedstawiała się następująco:

Schronisko PTTK na Leskowcu – Leskowiec (922 m n.p.m.) –Przełęcz Beskidek – Potrójna (847 m n.p.m.) – Na Beskidzie (863 m n.p.m.) – Smrekowica (901 m n.p.m.) – Łamana Skała (929 m n.p.m.) – Przełęcz na Przykrej – Przełęcz Beskid –Potrójna/Czarny Groń (883 m n.p.m.) – Kiczora (746 m n.p.m.) –Przełęcz Kocierska (718 m n.p.m.).

Przed główne wejście do szkoły wróciliśmy o godzinie 17.00 i oficjalnie zakończyliśmy naszą wspólną wycieczkę.

 

Reklamy

Responses

 1. Wyprawa udana 🙂 Zapraszam na fotorelację na naszej stronie.
  http://familijny.blox.pl/2012/12/Leskowiec-fotorelacja-z-gorskiej-wyprawy.html#.ULtlLuQsDKE

  • Pierwszy zadowolony uczestnik :). Zapraszam Was na kolejne wyprawy z KMB Diablaki.

 2. Uwielbiam takie wycieczki.Było super błotko.Czekam na następną wyprawę.Za dwa tygodnie gdyby chciał Pan zrobić wycieczką to chętnie pojadę :].Lubie zimowe klimaty.

  • Błoto mieliśmy faktycznie do pozazdroszczenia 🙂 U nas takiego się nie znajdzie :). Cieszy mnie najbardziej fakt, że stały bywalec górskich wycieczek jest zadowolony. Co do zimowych klimatów, to jeśli nie w tym roku kalendarzowym, to w styczniu 2013 roku wybierzemy się jako Diablaki na jeden dzień wędrówki przez beskidzkie śniegi. Oczywiście Mikołaju, nie może Cię tam zabraknąć!

   • Zgodzę się z Panem oraz z Mikołajem ja też chętnie pojadę w styczniu

   • Powiększa się liczba chętnych uczestników na beskidzką wyprawę poprzez śniegi i zaspy śnieżne. Beskidy zimą mają swój niepowtarzalny urok, a dzięki takim osobom, jak Ty Karolino, Mikołaj i jeszcze kilkunastu innych dzielnych, młodych ludzi udowadniacie, że po górach można wędrować o każdej porze roku. Dodatkową atrakcją styczniowej wycieczki, będzie fakt, że odbędzie się ona z wykorzystaniem rakiet śnieżnych :).


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie