Napisane przez: Norbert Owczarek | Kwiecień 27, 2014

[26 IV 2014] “Sprzątamy Beskidy z PTT 2014″ w rejonie Bukowskiego Gronia – relacja

Za nami kolejna „pracująca” sobota w ramach akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2014”. Dzisiaj sprzątaliśmy Beskid Mały, a dokładnie rejon Bukowskiego Gronia. Na szlaki turystyczne wyruszyło rano z różnych stron świata kilka ekip miłośników gór i przyrody.

Przedstawiciele oddziału PTT Bielsko-Biała, Koła Miłośników Beskidów Diablaki z Dąbrowy Górniczej oraz oddziału PTTK Andrychów wędrowali żółtym szlakiem z Targanic do Przełęczy Bukowskiej, a następnie zielonym szlakiem do Poręby. Podczas marszu skorzystali z gościnności gospodarzy Chatki Limba na Trzonce, gdzie mogliśmy napić się gorącej herbaty i przesuszyć przemoczone deszczem ubrania. Za gościnę serdecznie dziękujemy.

Reprezentanci koła PTTK „Beskidek” z Porąbki rozpoczęli sprzątanie od Wielkiej Puszczy by potem dotrzeć zielonym szlakiem do Porąbki.

Członkowie koła PTT w Kozach wyruszyli z Bukowca wędrując Drogą Krzyżową, by następnie zielonym szlakiem dostać się do Porąbki.

Spotkanie wszystkich obecnych tego dnia wolontariuszy miało miejsce na Bukowskim Groniu. Po tradycyjnej już sesji fotograficznej nastąpił edukacyjny element dzisiejszego spotkania. Obecny był z nami przedstawiciel Nadleśnictwa Andrychów, który fantastycznie opowiadał zebranym o życiu lasu, o jego roślinności i zwierzętach, o nietypowych gatunkach drzew, które występują na zboczach Bukowskiego Gronia: sosny limby oraz sosny wejmutki. Po ciekawej lekcji przyrody, nastąpił moment na ćwiczenia praktyczne. Wspólnie z Panem Michałem Kruczałą posadziliśmy pięć jodełek niedaleko grzbietu Bukowskiego Gronia. Panu Michałowi i Nadleśnictwu Andrychów bardzo dziękujemy za okazaną fachową pomoc i życzliwość.

Podczas gdy wymienione wyżej ekipy sprzątały rejon Bukowskiego Gronia, grupa osób z oddziału PTT Chrzanów sprzątało rejon Mogielicy – najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego.

Podsumowując dzisiejszy dzień należy wspomnieć, o tym że 32 ochotników zebrało łącznie 600 litrów śmieci, a to zaledwie wierzchołek „góry śmieciowej” zalegającej w górach na terenie naszego kraju. Kolejnym pasmem górskim, gdzie zawita akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2014” będą Gorce. Będziemy sprzątać rejon Turbacza, przy okazji ogólnopolskiej imprezy – XXIX Dni Gór z PTT, która odbędzie się w dniach 10-11 maja 2014 roku.

IMG_1057_resize

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie