Napisane przez: Norbert Owczarek | Czerwiec 21, 2015

[20 VI 2015] “Sprzątamy Beskidy z PTT 2015″ w rejonie Hrobaczej Łąki – relacja

W sobotę 20 czerwca 2015 roku odbyła się  finałowa wycieczka w ramach tegorocznej edycji akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2015”. Stawili się na niej przedstawiciele  organizatorów, czyli PTT o/Bielsko- Biała wspierani przez grupy członków i sympatyków z następujących organizacji: PTT o/Chrzanów, PTT o/Ostrowiec Świętokrzyski, Bielskiego Klubu Alpinistycznego, SKKT ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Rybarzowicach, Stowarzyszenia „Wichura” z Pszczyny oraz najliczniejszej tego dnia grupy z Koła Miłośników Beskidów „Diablaki” ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Dąbrowie Górniczej. Terenem, który tego dnia objęto górskimi porządkami były szlaki górskie rejonu Hrobaczej Łąki i teren kamieniołomu w Kozach.

Wszystkie grupy wyruszyły na szlaki w sobotni poranek, by po sprzątnięciu zaplanowanych na ten dzień szlaków spotkać się ok. godziny 13.00 na polanie poniżej szczytu Hrobaczej Łąki. Tutaj czekało na nich ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. Następnie obecni tego dnia dzieci i młodzież otrzymali pamiątkowe gadżety przekazane nam przez Marszałka Województwa Śląskiego. Posileni i obdarowani prezentami-niespodziankami uczestnicy finału akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2015” z ogromną ochotą i entuzjazmem wzięli udział w przygotowanych konkursach i zabawach. Odbył się m.in. konkurs plastyczny i konkurs sprawnościowy.

Finał tegorocznej akcji to 180 obecnych osób, w tym 113 dzieci i młodzieży. Podczas zaledwie kilku godzin sprzątania górskich szlaków rejonu Hrobaczej Łąki zebrano z nich 1800 litrów śmieci plus 1200 litrów w kamieniołomie w Kozach. Przerażający bilans tylko dzisiejszego dnia to 3000 litrów wszelkiego rodzaju śmieci i odpadów zalegających w Beskidzie Małym.

Nie mogło obyć się bez pamiątkowych dyplomów organizatorów, czyli PTT o/Bielsko-Biała dla wszystkich organizacji obecnych podczas tegorocznych wycieczek górskich w ramach akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2015”. Wśród wszystkich grup uczestniczących w akcji, były także takie, które wyróżniły się w szczególny sposób.

Dyplomy „Za wyróżniające się uczestnictwo w akcji Sprzątamy Beskidy z PTT 2015 ” od Pana Kazimierza Karolczaka – Członka Zarządu Województwa Śląskiego trafiły do:

Oddziału  PTT w Bielsku-Białej,
Oddziału PTT w Chrzanowie,
Koła Miłośników Beskidów „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej.

Puchary Marszałka Województwa Śląskiego „Za wyróżniające się uczestnictwo w akcji Sprzątamy Beskidy z PTT 2015 ” otrzymały następujące organizacje:

Oddział  PTT w Chrzanowie,
Koło PTT w Kozach,
SKKT ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Rybarzowicach,
Koło Miłośników Beskidów „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej.

Niestety kapryśna tego dnia pogoda zmusiła wszystkich ok. godziny 15.00 do nałożenia kurtek przeciwdeszczowych i zejścia w doliny, gdzie czekał na nich transport do rodzinnych miejscowości. Najczęściej powtarzane wśród dzieci i młodzieży pytanie podczas zejścia grup do autokarów brzmiało: „Czy za rok także będziemy sprzątać Beskidy z PTT?”. Odpowiem krótko: TAK! Już dzisiaj ruszają przygotowania do przyszłorocznej, piątej, jubileuszowej edycji akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2016”, na którą gorąco w imieniu organizatorów już dzisiaj zapraszam wszystkich do czynnego uczestnictwa.

Na zakończenie kilka informacji statystycznych dotyczących akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2015”:

– 457 osób zaangażowanych w akcją, w tym 280 dzieci i młodzieży,

– ponad 100 kilometrów posprzątanych szlaków Beskidu Śląskiego, Małego i Żywieckiego,

– 9810 litrów zebranych śmieci.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie