Napisane przez: Norbert Owczarek | Czerwiec 30, 2016

[30 VI 2016] „Syria przed wojną” – prelekcja Doroty Mularz

Od prawie tygodnia trwają wakacje – czas wypraw, wyjazdów, podróży. Reprezentacja Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Diablaki” wybrała się dzisiaj w dwutygodniową podróż do Syrii dwudziestoletnią Skodą Favorit.

Dokładnie rzecz ujmując przenieśliśmy się tam dzięki prelekcji Pani Doroty Mularz, dzisiejszej prelegentki w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Temat dzisiejszej prelekcji brzmiał „Syria przed wojną”. Pani Dorota miała okazję przebywać w tym kraju, kiedy jeszcze żaden z jego mieszkańców nie spodziewał i nie wyobrażał sobie wybuchu wojny domowej, która trwa tam od blisko pięciu lat. Większość z pokazanych przez Panią Dorotę zdjęć przedstawiało obiekty oraz miejsca, które dzisiaj w wyniku działań wojennych niestety już nie istnieją.

Mieliśmy okazję spacerować ulicami Alleppo wśród zapachu oliwnych mydełek. Zwiedziliśmy zjawiskowy meczet Ummajjadów w Damaszku, na wielbłądach jeździliśmy wśród rzymskich ruin Palmyry. Poznaliśmy także wiele  ciepłych, prywatnych wspomnień prelegentki o tamtejszej ludności, kulturze, transporcie czy jedzeniu.

Po zakończonej prelekcji udało nam się chwilę porozmawiać z Panią Dorotą, zdobyć wpis na fladze, zrobić pamiątkowe zdjęcia. Zaprosiliśmy również naszą dzisiejszą prelegentkę do spotkania po wakacjach z uczniami naszej szkoły. Mamy więc nadzieję, że jeszcze spotkamy się z Panią Dorotą Mularz i wysłuchamy jej barwnych, podróżniczych opowieści.

IMG_3495

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie