Napisane przez: Norbert Owczarek | 25 października, 2016

[25 X 2016] „Korona Europy” – spotkanie z Krzysztofem Jankowskim

Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 18 w Dąbrowie Górniczej gościł rybniczanin – Pan Krzysztof Jankowski. Przyjął on zaproszenie Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Diablaki” i zgodził się opowiedzieć o swojej przygodzie z „Koroną Europy”.

Żeby zdobyć „Koronę Europy” należy stanąć na 46 najwyższych szczytach poszczególnych Państw Europy. Nasz dzisiejszy gość skompletował już ich 45, pozostał mu już tylko do zdobycia najwyższy szczyt Islandii – Hvannadalshnúkur (2110 m n.p.m.).

W trakcie spotkania mieliśmy możliwość odbycia fantastycznej podróży przez kilkadziesiąt Europejskich krajów oraz stanąć na ich najwyższych szczytach lub ich najwyżej położonych miejscach. Pokazywane przez naszego gościa zdjęcia komentowane były w barwny, obrazowy, często także zabawny sposób. Poza ogromną dawką wiedzy przyrodniczej dowiedzieliśmy od Pana Krzysztofa także wielu ciekawostek jak np. o tym co przeważnie jedzą alpiniści w trakcie wspinaczki, jakie są objawy choroby wysokościowej, gdzie nie da się ugotować jajka na twardo. Usłyszeliśmy także wiele wyjątkowych wspomnień naszego gościa ze swoich podróży: o trzech próbach wejścia na Dufourspitze (4634 m n.p.m.), o podróżach po bezdrożach Uralu i niebezpiecznym spotkaniu z reniferami, o aresztowaniu w Turcji podczas zdobywania  Mahya Daǧι (1031 m n.p.m.), czy wreszcie o 30 godzinnym marszu na dystansie około 60 kilometrów podczas wejścia na Kebnekaise (2123 m n.p.m.) w Szwecji.

Podczas dzisiejszej wizyty nasz gość udzielił także wywiadu dziennikarkom ze szkolnej gazety „Osiemnacha”, rozdał dziesiątki autografów, pozował do tylu samo zdjęć oraz podpisał nam nasz baner. Dziękując jeszcze raz za spotkanie, życzymy Panu Krzysztofowi bezpiecznego wejścia i zejścia z brakujacego mu do kolekcji najwyższego szczytu Islandii, które planuje w maju przyszłego roku. Życzymy mu także realizacji wszelkich planów, zarowno górskich jaki i tych prywatnych.

 img_7958


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie