Napisane przez: Norbert Owczarek | 28 października, 2016

[28 X 2016] Wycieczka do Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

Członkowie i sympatycy Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Diablaki” wybrali się dzisiaj na wycieczkę do Zakopanego. 

Na porannej zbiórce przed szkołą stawiła się blisko 50 osobowa grupa młodych turystów odprowadzanych przez swoich rodziców. Podróż autokarem minęła wyjątkowo szybko i około godziny 10.00 dojechaliśmy w okolice Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem.

Pierwszą atrakcją była wystawa „Rok w Tatrach”, gdzie zobaczyliśmy jak zmienia się tatrzańska przyroda na przestrzeni czterech pór roku. Kolejnym punktem pobytu była wizyta w kinie. Obejrzeliśmy film interaktywny „Tatry”, podczas którego korzystając z tabletów zdobywaliśmy punkty za udział w grach i quizach związanych z wyświetlanym obrazem.

Po wizycie w kinie spotkaliśmy się ze znanym wszystkim przewodnikiem tatrzańskim Hubertem Jarzębowskim. Przedstawił nam trasę i program dzisiejszej pieszej wycieczki po Zakopanem. Poszliśmy najpierw pod pomnik Sabały i Chałubińskiego. Potem zdobyliśmy wzgórze Antołówka. Zeszliśmy od drugiej strony na Koziniec.  Przeszliśmy koło Willi pod Jedlami i wróciliśmy około godziny 15.00 do Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN.

Podzieliliśmy się na dwie grupy. Przed nami czwarta atrakcja podczas tej wycieczki – interaktywna „sala odkryć”. Znajdowały się tutaj gry komputerowe ćwiczące pamięć, spostrzegawczość, orientację na mapie, rozpoznawanie odgłosów zwierząt. „Diablaki” mogły pobiegać po lesie jak jelenie, czy poskakać po skalnych półkach jak kozice – a wszystko to dzięki grom działającym w technice Kinect. Dzięki kolejnej grze mogli wczuć się w czterosobową grupę świstaków, stawiających czoła trudom codziennego życia w Tatrach.  Do dyspozycji zwiedzających było również kilka ekranów, na których można było obejrzeć krótkie filmy edukacyjne np. o tym dlaczego nie wolno dokarmiać zwierząt. Można było sprawdzić swoje wiadomości dzięki kilku stolikom interaktywnym, a na stanowiskach stereoskopowych obejrzeć trójwymiarowe zdjęcia przyrody.

Kolej na piątą niespodziankę. Podczas gdy jedna z grup beztrosko się bawiła, druga rozwiazywała zadania w książeczkach edukacyjnych walcząć o tytuł i medal „Przyjaciela Tatrzańskiego Parku Narodowego”. W odpowiadaniu na zawarte tam pytania pomocna była zdobyta dzisiaj podczas zwiedzania wystawy, oglądaniu filmu oraz spaceru wiedza. Pomocą i podpowiedziami uczniom służyli obecni na wycieczce opiekunowie i przewodnik tatrzański. Po upływie godziny nastąpiła zmiana zajęć dla członków poszczególnych grup. Większości młodych uczestników wycieczki udało się prawidłowo rozwiązać wymaganą liczbę zadań w książeczkach oraz zdobyć medal i honorową godność „Przyjaciela Tatrzańskiego Parku Narodowego”.

Czas upłynął nam tego dnia bardzo szybko. Około godziny 17.00 pożegnaliśmy naszego dzisiejszego przewodnika Pana Huberta Jarzębowskiego oraz wyruszyliśmy autokarem w kierunku Dąbrowy Górniczej. Pod szkołę dotarliśmy o godzinie 21.00. Po przekazaniu wszystkich uczestników rodzicom oficjalnie zakończyła się kolejna, udana wycieczka SK PTT „Diablaki”.

img_8610


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie