Napisane przez: Norbert Owczarek | 9 stycznia, 2017

[9 I 2017] „Niebezpieczny lód – bezpieczne lodowiska” – pokaz z zakresu ratownictwa lodowego

Dzisiaj mieliśmy wyjątkową okazję uczestniczyć na terenie lodowiska Ośrodku Sportu i Rekreacji w Będzinie w pokazie z zakresu ratownictwa lodowego. Nie wystraszył nas kilkunastostopniowy mróz i jako jedyna!!! z planowanych czterech reprezentacji szkół zjawiliśmy się przed godziną 9.00 na wspomnianym wyżej lodowisku.

Zostaliśmy ciepło i serdecznie przywitani przez gospodarzy, a zwłaszcza przez ratownika WOPR Pana Arkadiusza Baranowskiego, który był dzisiaj osobą prowadzącą pokaz. Na początku zostaliśmy zapoznani z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na sztucznym lodowisku. Następnie obecni uczniowie mieli możliwość rozgrzewki w postaci zabaw na lodowisku. Kiedy już dostatecznie się rozgrzaliśmy rozpoczęła się właściwa część pokazu.

Pan Arkadziusz obrazowo przedstawił nam zagrożenia i niebezpieczeństwo z jaim wiąże się przebywanie na zamarzniętych naturalnych obiektach. Przestrzegał, że wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujemy swoje zdrowie, a nawet życie! Następnie pod jego czujnym okiem mieliśmy okazję poczuć się jako ratownicy, a także jako ofiary załamania się lodu. Przećwiczyliśmy ratowanie osoby, pod którą zarwał się lód za pomocą wielu technik i przyrządów: „łańcucha przeżycia”, szalika, sanek, koła ratunkowego, bojki, drabiny. Pan Arkadiusz pokazał nam także techniki samoratownictwa z użyciem kija trakingowego, czy „dziabek” lodowych. Pokazał nam, jak można wykorzystać do samoasekuracji śrubę lodową. Ostatnią najbardziej widowiskową akcją było podejmowanie z wody tonącego za pomocą węża strażackiego i jego transport w noszach ratunkowych.

Była to fantastyczna lekcja podczas której zapoznaliśmy się z niebezpieczeństwem zamarzniętych zbiorników wodnych oraz  technikami samo ratowania i niesienia pomocy osobom, które uległy wypadkowi na skutek załamania się lodu. Nasze zangażowanie i entuzjazm podczas pokazu został nagrodzony przez prowadzącego cukierkami.

Pokaz ten odbył się dzięki zaangażowaniu następujących organizacji i instytucji: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Będzinie, Róża Wiatrów Ratownictwo -Turystyka – Szkolenia Arkadiusz Baranowski, Katarzyna Pawlik s.c.,Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Będzinie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie oraz z Komenda Powiatowa Policji w Będzinie.

Serdecznie dziekujemy wyżej wymienionym podmiotom, a przede wszystkim Panu Arkadiuszowi Baranowskiemu za wspaniałą atmosferę oraz wiele cennych rad i wskazówek dotyczących ratownictwa lodowego.

img_9768


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie