Napisane przez: Norbert Owczarek | 27 lutego, 2017

[27 II 2017] Szkolenie z pierwszej pomocy

Niecodziennie zdarza się, żeby uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w bezpłatnych zajęciach na wyższej uczelni. Jeszcze rzadziej zdarza się by poruszany  temat był tak poważny i bardzo ludzki. Praktycznie niespotykane jest by zostać ciepło i serdecznie potraktowanym przez gospodarzy takiego spotkania. Niemalże niemożliwe jest by podczas jednego spotkania zdobyć przydatną porcję wiedzy i przećwiczyć ją praktycznie. Jesteśmy grupą, której udało się wszystko co napisano powyżej, a nawet więcej. Zacznę jednak od początku…

Zbiórką o godzinie 8.00 przed głównym wejściem do naszej szkoły rozpoczęliśmy dzisiejsze wyjście, które planowane było od kilku tygodni. Po sprawdzeniu obecności powędrowaliśmy  do budynku mieszczącego się niedaleko naszej szkoły, a dokładnie przy ulicy Kościelnej 19. Znajduje się tam Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. W budynku powitała nas Pani Dyrektor PR – Katarzyna Wąchała – Glinka, która skierowała naszą kilkudziesięcioosobową grupę do jednej z sal wykładowych. Po chwili Pani Dyrektor wróciła w towarzystwie dwóch naszych dzisiejszych wykładowców, a mianowicie Panów  Grzegorza Strzelczyka i  Iwo Stefaniaka, którzy poprowadzili dla naszej grupy szkolenie.  Uczniom klasy III a i V a udało się poczuć przez kilka godzin niczym słuchacze wyższej uczelni podczas zajęć praktycznych z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Nikt z zebranych na sali nie spodziewał się tego, że można o tak trudnym temacie jak ratowanie ludzkiego życia opowiadać w sposób przystępny i zrozumiały, a jednocześnie rzeczowy i fachowy. Nasi prelegenci potrafili wiele informacji wydobyć poprzez doskonały kontakt z zebranymi dziećmi. To czego zgromadzeni nie wiedzieli zostało im w przystępny sposób wytłumaczone, utrwalone i bezboleśnie sprawdzone. Ogromną część czasu prowadzący poświęcili na prezentację, pokaz i ćwiczenia praktyczne. Podczas ćwiczeń praktycznych dzieci miały okazję wezwać telefonicznie pomoc do poszkodowanego, bardzo chętnie podejmowały się reanimacji kilku dostępnych manekinów, układały pozorantów w pozycji bocznej ustalonej, przewracały pozorantów z brzucha na plecy i znowu do pozycji bocznej ustalonej. Największą jednak atrakcję była możliwość praktycznego użycia defibrylatora, z jakim dzieci mogą się zetknąć np. w centrum handlowym.

Jednym z etapów dzisiejszego szkolenia była możliwość zobaczenia od środka karetki pogotowia ratunkowego. Panowie Grzegorz i Iwo pokazali zebranym zawartość szafek i skrytek, wytłumaczyli do czego służy zgromadzony w karetce sprzęt, opowiedzieli kilka ciekawostek związanych z samą budową tego pojazdu, pozwolili przemaszerować przez jej wnętrze kilkudziesięciu osobom, a na koniec jedna osoba miała okazję poczuć się jak pacjent leżąc na noszach, przypięta pasami i gotowa do transportu.

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie skorzystali z okazji do przeprowadzenia kilku wywiadów na terenie Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. Najpierw przeprowadzony został wywiad z Panią Dyrektor PR i rzecznikiem WSPS – Panią Katarzyną Wąchałą – Glinką, która przyjęła z dużym entuzjazmem reprezentację dziennikarzy w swoim gabinecie. Rzetelnie i wyczerpująco odpowiedział na wszystkie zadane jej pytania. Kolejnymi rozmówcami byli nasi dzisiejsi prelegenci – Pan Grzegorz Strzelczyk i Pan Iwo Stefaniak. Obaj Panowie udzielili wyczerpujących i rzeczowych odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące pracy ratowników medycznych. Wywiadu opublikujemy w najbliższym numerze Biuletynu Informacyjnego SK PTT „Diablaki”.

Wszystko co dobre, kiedyś ma swój koniec. Tak też było z naszą dzisiejszą wizytą w WSPS w Dąbrowie Górniczej. Około południa nasi prelegenci wraz z Panią Dyrektor PR pożegnali nas oficjalnie i wręczyli każdemu obecnemu podczas spotkania symboliczny prezent w postaci strzykawki z krwią. Ten prezent okazał się długopisem i wzbudził ogromną sensację i radość wśród obdarowanych. Podziękowaliśmy  gromkim „dziękujemy”  za tak fantastyczne i bogate w wiadomości i umiejętności szkolenie. Następnie wróciliśmy przed główne wejście do szkoły i oficjalnie zakończyła się nasza przygoda na wyższej uczelni.

Serdecznie dziękujemy pracownikom i studentom Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej za poświęcone nam serce, cierpliwość i czas.  Dziękujemy za to, że to szkolenie dla dzieci, było przeprowadzone profesjonalnie, fachowo i ciekawie. Wszyscy wynieśli z niego wiele przydatnych wiadomości i praktycznych umiejętności, tak niezbędnych by w sytuacji, w której każdy z nas może się znaleźć, zachować się jak człowiek i udzielić pomocy osobie jej potrzebującej.

p1010116


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie