Napisane przez: Norbert Owczarek | 27 kwietnia, 2017

[27 IV 2017] „Kirgizja – marzenie o własnej górze” – prelekcja Wojtka „Kaniona” Grzesioka

W ostatni czwartek kwietnia reprezentacja Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Diablaki” wybrała się na kolejne spotkanie podróżnicze w ramach cyklu spotkań „Wyprawy na krańce Ziemi…”. Dzisiejszym prelegentem był wspinacz, alpinista Wojtek „Kanion” Grzesiok, który przedstawiła nam barwną opowieść o dążeniu do postawionego sobie celu mimo przeciwności losu.

Cztery kolejne sezony górskie (od 2004 – 2007 roku) nasz dzisiejszy prelegent w zespole z siostrą Martą, spędzał w dolinie Kaindy w górach Tien-Shan, na pograniczu Kirgisko-Chińskim. Cztery podróże, podczas których kształtowała się ich znajomość wschodu, gór, ludzi, jazdy konnej, a także zasad mechaniki. Podróże, podczas których musieliśmy pokonać nie tylko śniegi, lodowce, ściany gór Tien-Shan,  piaski stepów Kazachstanu, zmagać się z narowistymi końmi rasy kirgiskiej ale i reanimować konie mechaniczne swojego starego transportera. Holować i być holowanym, pomagać i oczekiwać na pomoc, przeżyć przygody, z których ostateczne, upragnione zdobycie szczytu wcale nie było tą największą…

Ostatecznie udało mu się w 2007 roku wejść na szczyt upatrzonego podczas pierwszej wyprawy „pięciotysięcznika”. Jak Wojtek wspomniał w podsumowaniu prelekcji, gdyby udało mu się zdobyć ten szczyt podczas pierwszej próby w 2004, nie miałby tylu niezapomnianych przygód, nie spotkałby tylu wyjątkowych ludzi oraz nie poznał zwyczajów, kultury czy życzliwości mieszkańców Kirgizji, Kazachstanu, Rosji czy Ukrainy.

Po prelekcji na naszym banerze przybyły autografy Wojtka „Kaniona” Grzesioka oraz jego partnerki życiowej  – Pauliny „Polly” Wierzbickiej. Nie mogło zabraknąć pamiątkowej fotografii, na której poza wspomnianą wyżej dwójką sympatycznych osób znalazł się Grzegorz Kuśpiel – gospodarz spotkań podróżniczych w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Naszemu dzisiejszemu prelegentowi życzymy by optymizm, determinacja oraz pozytywną energia towarzyszyła mu w życiu nadal i pozwoliły doskonale odnaleźć się w każdej sytuacji jaką ześle mu los :-).


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie